Blog > Komentarze do wpisu

Mufinki drożdżowe z truskawkami

Kolejne podej¶cie do drożdżowych mufinek. Tym razem przepis Dorotus  (za któr± cytuję), na mufinki drożdżowe z truskawkami. Wyszły bardzo puszyste, pachn±ce z truskawkowym ¶rodkiem i chrupi±ca kruszonk±. W oryginale z przepisu wychodzi 10 sztuk. Ja zrobiłam mufinki z podwójnej porcji, a z tego co zostało zrobiłam jeszcze parę okr±głych drożdżówek.

Składniki na ciasto drożdżowe:
230 g m±ki pszennej tortowej
14 g ¶wieżych drożdży lub 7 g drożdży suchych
125 ml mleka (pół szklanki)
2 duże żółtka
50 g cukru
50 g masła, roztopionego
16 g cukru wanilinowego (lub nasionka z 1 laski wanilii)

Ponadto:
10 truskawek
1 łyżka m±ki ziemniaczanej
1 jajko roztrzepane z 1 łyżk± mleka do posmarowania babeczek

Sposób wykonania:
M±kę pszenn± wymieszać z suchymi drożdżami (ze ¶wieżymi najpierw zrobić rozczyn), dodać resztę składników i wyrobić, pod koniec dodaj±c rozpuszczony tłuszcz. Wyrobić ciasto, odpowiednio długo, by było miękkie i elastyczne. Uformować z niego kulę, włożyć do oprószonej m±k± miski, odstawić w ciepłe miejsce, przykryte ¶ciereczk±, do podwojenia objęto¶ci (około 1,5 godziny).

Przygotować formę do muffinek - gniazda wysmarować masłem i oprószyć m±k± (ja pominęłam ten krok i użyłam papilotek); nadmiar m±ki strzepać. Wyro¶nięte ciasto krótko wyrobić. Podzielić na 10 czę¶ci, każda o wadze około 50 g. Formować okr±głe kulki, lekko spłaszczyć, na ¶rodku ułożyć truskawkę obtoczon± wcze¶niej w m±ce ziemniaczanej i zamkn±ć wokół niej ciasto. Włożyć do foremki na muffinki, ł±czeniem do dołu. Przykryć ¶ciereczk±, pozostawić do ponownego wyro¶nięcia (od 30 - 40 minut). Po wyro¶nięciu babeczki posmarować roztrzepanym jajkiem wymieszanym z 1 łyżk± mleka i posypać kruszonk±. Piec w temperaturze 190º przez około 20 - 23 minuty.  Wyj±ć, przestudzić w foremce, następnie na kratce.

Kruszonka:
50 g masła
60 g m±ki pszennej
50 g cukru

W małym garnuszku roztopić masło. Dodać pozostałe składniki i wymieszać/wyrobić między palcami do otrzymania kruszonki. Je¶li kruszonka będzie zbyt mokra, dodać łyżkę m±ki więcej. 

Smacznego!

niedziela, 09 sierpnia 2015, flusso
Komentarze
2015/08/10 09:54:22
mniamm ale pyszno¶ci
Durszlak.pl
Mikser Kulinarny - przepisy kulinarne i wyszukiwarka przepisów